Донесен е нов ценовник – од утре поскапува бензинот

Со одлука на Регулаторната комисија за енергетика, од ноќеска цената на горивата „Супер 95“ и „Супер 98“ се зголемува за половина денар по литар...

Македонија

Свет

(ВИДЕО) ВО БУГАРИЈА: Вepижeн cyдиp на 15 камиони, има зaгинaти

Повеќе лицa се пoвpeдeни а најмалку две лица починале утринава при верижен судар во Бугарија. Како што јавуваат тамошните медиуми, најмалку 15 камиони се...

Здравје и Фитнес

Д-р. Митов појаснува зошто е толку добро што ги имаме ДОМАТИТЕ

Доматите традиционално многу често се присутни на нашите трпези. Тие се идеална храна, особено за топлите периоди кои се пред нас. Богати се со...
538ФановиМи се допаѓа
0СледбенициСледи
0ПретплатнициПретплати се

НАЈНОВИ ПРЕПОРАКИ: Полицискиот час се укинува, Македонија ги отвора границите на 1 јуни

Од 1 јуни се отвораат границите на Македонија, а полицискиот час се укинува, препорачува Комисијата за заразни болести, дознава Фактор. Состанокот беше утринава, а според...

Драма на градскиот пазар во Велес: Се расправал со колегите на нападнал полицајци

На Градски пазар во Велес од полициски службеници од СВР Велес бил лишен од слобода И.Ѓ.(39), од Росоман, поради постоење основи на сомнение дека...

Еве што предлага владата за ПОЛИЦИСКИ ЧАС ВИКЕНДОВ

Владата предлага полицискиот час за престојниот викенд во кој се празнува Рамазан Бајрам и Свети Кирил и Методиј (недела и понеделник) да започне во сабота...

Се запалил метален ормар за струјомери на ЕВН во Велес

На 16.04.2020 во 23.30 часот во СВР Велес било пријавено дека настанал пожар на метален ормар за струјомери на ул.„Бл.Страчковски“. Металниот ормар бил во...

Занимливости

Женски имиња кои привлекуваат богатство и среќа

Се верува дека името, благодарејќи на својата енергија, може да влијае врз судбината на оној кој го поседува. Според верувањата имињата Ана, Викторија и Марина,...

Седум лесни рецепти инспирирани од италијанската кујна

Ако италијанските специјалитети ви се на врвот на листата омилени јадења, дозволете шармот на италијанската кујна да ја освои вашата. Овие седум рецепти се инспирирани...

ВИДЕО: 13-годишниот Никола од Велес е рекордер за редење на Рубикова коцка

Младото момче Никола Ничовски на свои 13 години реди рубикова коцка како најдобрите светски мајстори. Велешанецот Никола, до нашата редакција испрати видео од неговиот...

Како изгледала Мерилин Монро на плажа на 23 години

Мерилин Монро ја знаеме како една од најголемите филмски ѕвезди кои некогаш постоеле во Холивуд. Таа за кратко време станала една од најдобрите актерки...

21 одличен трик за во кујна за кои ќе бидете благодарни!

Не треба да бидете експерт за да направите вкусни јадења, потребни ви се само креативност и алатки. Затоа ви покажуваме како да подготвите неверојатни...

Црна Хроника

Велешанец удрил ресенчанка со автомобил и тешко ја повредил

На 10.04.2020 околу 10.45 часот на паркинг пред зградата на Општина Ресен, на ул.„Илинденска“, патничко возило „фолксваген каравела“, со велешки регистарски ознаки, управувано од...