Аниматорот на “Том и Џери” и “Попај”-Gene Deitch почина на 95 години

0
276

Gene Deitch (8 август 1924 година – 16 април 2020 година) беше американско-чешки илустратор, аниматор , стрип уметник, и филмски режисер.Со седиште во Прага од 1959 година, Deitch беше познат по тоа што создаваше анимирани цртани филмови како Munro, Tom Terrific и Nudnik , како и за неговата работа во сериите Popeye и Tom and Jerry.

Филмот на Deitch „Munro“ ја доби наградата Академија за најдобар анимиран краток филм во 1960 година. Исто така, тој беше номиниран за истата награда двапати во 1964 година за “Here’s Nudnik” и “How to Avoid Friendship.”

Работејќи од позади завеса, тој режираше 13 епизоди на „Tom and Jerry“ и исто така дел од сериите „Popeye“.

ملف:Gene Deitch.jpg - ويكيبيديا